Gmina

Położenie Gminy Konopiska

Gmina Konopiska leży w południowo-zachodniej części powiatu częstochowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Częstochowy,
w jej strefie podmiejskiej. Położona jest w odległości 7 km. Od trasy Katowice – Warszawa. Na jej terenie krzyżują się drogi: Częstochowa – Tarnowskie Góry – Gliwice; Częstochowa – Koszęcin; Kamienica Polska – Blachownia.

Obszar gminy należy do zlewiska Warty. Północno-zachodnią część gminy odwadniają dopływy Stradomki, a  pozostały obszar rzeki Konopka i Rększówka.  Obie rzeki płyną w dość głęboko wciętych i niezwykle  malowniczych dolinach zasilając po drodze  stawy rybne.  Łagodnie pofalowany teren porastają  liczne lasy i zagajniki obfitujące  w dorodne grzyby i jagody. Charakterystycznym elementem krajobrazu naszej gminy są unikatowe  torfowiska, a jedno z nich – w okolicach miejscowości Korzonek - zostało oficjalnie uznane za użytek ekologiczny. Niewątpliwą atrakcją  jest  zalew "Pająk" z piaszczystą plażą i boiskiem do siatkówki plażowej.  W okresie letnim przyciąga on  nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i zorganizowane grupy młodzieży, mogące skorzystać z bazy noclegowej ośrodka harcerskiego. Dodatkowym atutem "Pająka" są licznie, organizowane na wolnym powietrzu, imprezy: m.in. palenie sobótki, Dni Konopisk, Mistrzostwa Polski w Triathlonie. 
Ponadto w sąsiedztwie zalewu znajduje się Kompleks Rekreacyjno-Sportowy Pająk , w którego skład wchodzi  m.in. boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego, ośmiotorowa bieżnia, stanowisko do rzutu kulą, skocznia w dal i do trójskoku.

Całkowita liczba mieszkańców Gminy Konopiska na dzień 31.12.2012 wyniosła 10 634 osób.


Interaktywna mapa Gminy Konopiska

 
Nawigacja: Home Gmina

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj143
Wszystkie w tygodniu391
Ostatni miesiąc1016
Suma wejść467652