Działalność kulturalna

Gmina Konopiska oferuje swoim mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną.  Działa wiele grup związanych z różnymi dziedzinami kultury, organizowane są liczne imprezy cykliczne, przeglądy recytatorskie,  muzyczne oraz konkursy plastyczne jak Anioł, Walentynka czy Ozdoba stołu wielkanocnego.
Z myślą o młodszych mieszkańcach naszej Gminy powstało wiele zespołów i grup rozwijających zainteresowania z różnych dziedzin kultury i przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zespoły artystyczne biorą udział nie tylko w różnego rodzaju przeglądach, festiwalach
w regionie i całej Polsce , ale swoją twórczość prezentują również podczas  imprez organizowanych na terenie gminy Konopiska.

Zespół Śpiewaczy Gminy Konopiska powstał w 1999 roku, w jego skład wchodzi 15 pań. Grupa, w której repertuarze znajdują się głównie utwory folklorystyczne i ludowe.

Konopielki to zespół ludowy, w którym dziewczęta i chłopcy uczą się w dwóch grupach tanecznych. Prowadzeni przez choreografa poznają różnorodne tańce, które są później prezentowane i niejednokrotnie nagradzanie, na przeglądach folklorystycznych.

Na terenie Konopisk  działają także zespoły specjalizujące się tańcach nowoczesnych –disco dance, dance street show i dance show.  Są to grupy: Mini-min , Skrzaty,  Fix oraz Flex 1 i 2.  Zamierzeniem zespołów jest rozwijanie i propagowanie sztuki tanecznej, ale najważniejszym celem jest przekazanie uczestnikom zajęć miłości do tańca i uczynienie z niego pasji. Warto dodać, że tancerze reprezentują Gminę na licznych imprezach o randze ogólnopolskiej, a częste spotkania i wyjazdy sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni, uczą i kształcą .

Zespół  Skrzaty tworzą najmłodsze dziewczęta uczęszczające na zajęcia taneczne w Gminie. Zespół rozpoczyna dopiero swoją karierę sceniczną. W 2008 roku dziewczęta wzięły udział w VI Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego „Złota Lilia” i zdobyły I miejsce.  Skrzaty reprezentowały także Konopiska na 17. Jurajskim Festiwalu Tańca Freestyle – Kłobuck 2008, gdzie zdobyły wyróżnienie swoim układem „Uwaga, pszczoły atakują!!!”

Zespół Afera - swoje taneczne podboje zaczął w 2007 roku, od udziału w XXXIII Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych i w etapie rejonowym zajął I miejsce.  Tancerki wzięły także  udział w VI Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego „Złota Lilia” , gdzie zdobyły wyróżnienie. Od tego czasu mają na swoim koncie wiele nagród, wśród nich m.in. za zajęcie I miejsca w XII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Dyskotekowego i Hip-Hop o nagrodę Prezydenta Miasta Radomska

Zespół taneczny FIX skupia dziewczęta w wieku od 11 do 13 lat.
Na zajęciach poznają one różne  techniki taneczne - od klasyki, aż po hip hop i disco. Tancerki mają już na swym koncie pokaźną ilość występów w gminie i poza nią. W 2006 roku zespół brał udział w V Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych „Złota Lilia” gdzie zajął II miejsce.

Zespoły Flex 1 i 2 gromadzą tancerki w różnym wieku, które mimo, że tańczą różne techniki, specjalizują się  w tańcu disco. Flex swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i gminne, natomiast FLEX 2 występuje także w przedstawieniach przygotowanych przez Zespół Teatralny Maska.

Zespół teatralny MASKA rozwija umiejętności aktorskie dzieci i młodzieży  naszej gminy.  Powstał on w 2000 roku. W latach 2002-2005 Zespół zdobywał nagrody w Przeglądach Zespołów Ludowych prezentując  przedstawienia Jasełkowe oraz dotyczące  zwyczajów świątecznych.

Obecnie zespół przygotowuje bajki oraz inscenizacje, które są wystawiane z okazji Mikołaja i Dnia Dziecka dla dzieci
z przedszkoli Gminy Konopiska oraz bierze udział w corocznych przeglądach twórczości Zespołu Kultury i Sportu. Młodzi aktorzy podczas zajęć, mają możliwość obcowania ze sztuką teatralną najwyższych lotów. Indywidualna praca nad tekstem i wspólne próby nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale dają szansę odkrycia innych osobowości poprzez wcielanie  się w grane postacie.

Warto dodać, że przy gminnej OSP powstała szkółka muzyczna,  która na zajęcia zaprasza zarówno młodzież jak i  dorosłych. Podczas wspólnego muzykowania,  pod okiem instruktorów nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych, szkolą się przyszli muzycy. Zajęcia dotyczą zarówno praktycznej nauki  gry, jak i teorii.

 
Nawigacja: Home Działalność kulturalna

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj3
Wszystkie w tygodniu46
Ostatni miesiąc196
Suma wejść466538