"W zdrowym ciele – zdrowy duch"

Email Drukuj PDF

5 maja 2015r. po raz siódmy odbyły się w naszej szkole VII Inspiracje Profilaktyczne „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Było to spotkanie integracyjne młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Konopiska, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia w szeroko rozumianym znaczeniu, wolnego od nałogów, wszelkich używek, popieraniu aktywności fizycznej w różnej postaci. Spotkania te odbywają się corocznie pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której przedstawiciele zaszczycili nas swoją obecnością także i tym razem.

Gimnazjalną imprezę uświetniło pojawienie się znakomitych gości. Jako pierwsi wystąpili członkowie klubu „Unicar”, trenujący capoeirę pod kierunkiem   p. Adama Faby z Katowic. Zaprezentowali oni uczniom podstawowe kroki i zasady tej metody walki i tańca. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w pokaz.

Kolejnym gościem był hinduski kucharz i wirtuoz kulinarny p. Amin Fakhari. Przedstawił on krótką prelekcję na temat zdrowego odżywania, a później zaprosił młodzież do wspólnego komponowania kanapek z wykorzystaniem zdrowej żywności: owoców, warzyw, kiełków.

Jak zadbać o zgrabną sylwetkę, pokazała nam p. Katarzyna Pilarska – instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją fitness. Aerobik pod kierunkiem  p. Katarzyny spodobał się młodzieży gimnazjalnej. Dopełnieniem tej formy ruchu był występ z dziewcząt z klasy IIIb w układzie tanecznym według własnej choreografii.

Nasze zdrowie często jest zagrożone i narażone na wiele niebezpieczeństw, szczególnie ludzie młodzi są podatni na różne używki. Uczniowie klasy V i VI SP oraz III gimnazjum zaprezentowali scenki o tematyce profilaktycznej pod tytułem „Używkom mówimy nie!”  oraz „Rób to, co kochasz”.

Zagrożeniem dla współczesnej młodzieży są również dopalacze, napoje energetyczne, nikotyna. O tym mówiły prezentacje multimedialne przygotowane przez poszczególne gimnazja:

1)    Aleksandria – wpływ dopalaczy na organizm człowieka,

2)    Hutki – wpływ napojów energetyzujących na organizm człowieka,

3)    Konopiska – wpływ nikotyny na organizm człowieka.

Zwróciliśmy w tym roku uwagę na to, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają owoce. Uczniowie z Gimnazjum w Konopiskach przygotowali prezentacje popularnych owoców, ich pochodzenie, zastosowanie i wykorzystanie w kuchni.

Zgodnie z hasłem przewodnim VII Inspiracji Profilaktycznych to „W zdrowym ciele - zdrowy duch” w tym roku postawiliśmy na ruch. Bardzo popularną formą jest – nordic wal king. Chętni uczniowie z poszczególnych gimnazjów pod opieką nauczycieli wyszli na świeże powietrze, by pokazać, jak uprawiać tę stosunkowo nową dyscyplinę sportu.

Na koniec przedstawiciele poszczególnych gimnazjów otrzymali z rąk p. wicedyrektor mgr Beaty Ciuk pamiątkowe statuetki i podziękowania.

Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkanie było doskonałą formą zaprezentowania młodzieży  alternatyw spędzania czasu wolnego, jak zadbać o własną sylwetkę i kondycję fizyczną, a wszystko po to, aby być dalej od zagrożeń współczesnego świata.

Poprawiony ( piątek, 29 maja 2015 07:25 )  
Nawigacja: Home Oświata "W zdrowym ciele – zdrowy duch"

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj0
Wszystkie w tygodniu32
Ostatni miesiąc6
Suma wejść455244