"Groza nie czytać !"

Email Drukuj PDF

W ramach ,,X IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” , który trwa od 30 maja do 6 czerwca 2015 roku została przeprowadzona akcja ,,Noc Bibliotek". Organizatorami akcji były: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Książki. Partnerami: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

 

Patroni medialni: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC,  portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”. Patronat honorowy objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

W sobotę 30 maja biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce zaprosiły na wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.

Dla bibliotek była to okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników.

Do tej akcji przystąpiła również Biblioteka Szkolna w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika w Hutkach. Odbyła się  u nas ,, Noc Bibliotek” w sensie dosłownym , oznacza to,  że przedszkolaki , uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spędzili całą noc w szkole.

W dniu 29 maja w piątek , wszyscy byli podekscytowani, spotkaliśmy się w szkole około godziny 20.00, wszyscy z materacami , poduchami itp., w końcu przed nami cała noc!

Impreza rozpoczęła się od przepięknego odczytania wiersza Juliana Tuwima ,,Lokomotywa”. Następnie uczennice gimnazjum Zuzanna Marchwińska, Agata Drożdżyńska, Katarzyna Olszewska, Alicja Ciuk i Marta Brzeska odczytały wiersze Danuty Wawiłow z książeczki pt. ,, Wierszykarnia". Jednak najpiękniejszym momentem było czytanie fragmentów książek  przez dzieci. Uczniowie klasy trzeciej podstawówki zadziwili wszystkich przepięknym czytaniem, swoich ulubionych lektur. Następnym punktem programu , były odwiedziny w samej bibliotece, oglądanie zbiorów i wykonanie plakatów, których zadaniem było promowanie czytania, jako jednego z najlepszych sposobów poznawania świata i rozwijania wyobraźni. Po tej wizycie odbył się konkurs wiedzy o baśniach i bajkach, dzieci wykazały się ogromną wiedzą w tej dziedzinie i zdobyły słodkie nagrody. Po tych trudnych zmaganiach nastąpił moment najbardziej wyczekiwany przez dzieci, rozpoczęła się bajkowo- piżamowa dyskoteka , kiedy szalone tańce dobiegły końca, zmęczone, ale zadowolone dzieci poszły spać , co też było dla nich atrakcją.

Podsumowując , należy powiedzieć , że udział w akcji ,,Noc Bibliotek" był ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole, mamy również nadzieję, iż uczniom czytanie będzie się kojarzyło z zabawą i przyjemnością, co zaowocuje rozwojem czytelnictwa w naszej społeczności.

Agnieszka Jakubowska

Poprawiony ( poniedziałek, 08 czerwca 2015 07:48 )  
Nawigacja: Home Oświata "Groza nie czytać !"

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj0
Wszystkie w tygodniu32
Ostatni miesiąc6
Suma wejść455244