Warsztaty Wicia Wianków Świętojańskich

Email Drukuj PDF

W dniu 11. 06. 2015r. na Hali Sportowej w Konopiskach odbyły się kolejne i zarazem ostatnie już warsztaty w ramach projektu „Przekazywanie lokalnych tradycji młodemu pokoleniu mieszkańców gminy Konopiska poprzez spotkania warsztatowe międzypokoleniowe” przygotowane przez pracownika Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji – Sylwię Rogacz. 
Tematem spotkania była tradycja wicia wianków świętojańskich. Uczestniczyli w nim uczniowie Zespołu Szkół w Konopiskach pod opieką wychowawcy świetlicy szkolnej Pani Anety Blukacz-Kościelniak oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Konopisk. Warsztaty rozpoczęły się od przedstawienia przez Panią Iwonę Rodę genezy i tradycji związanych z obrzędami wicia wianków świętojańskich. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że zwyczaj ten wywodzi się już z czasów słowiańskich. Wiankom witym na uroczystości Sobótkowe przypisywano działanie magiczne, wierząc w ich moc zapewnienia urodzaju. Panie z KGW przygotowały również na potrzeby warsztatów olbrzymi kosz- piękną kompozycję z kwiatów i ziół. Uczniowie z ochotą rozpoczęli przygotowania do wicia wianków i szykowali sobie na początek małe wiązki kwiatów. Pod czujnym okiem pań przystąpili do pracy. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Na początku wiązanie kwiatów sprawiało troszkę kłopotów, ale bardzo szybko uczniowie się z tym uporali i w rezultacie każdy wykonał przepiękny wianek, który mógł potem zabrać do domu.
Mamy nadzieję, że umiejętności zdobyte na tych oraz wcześniejszych warsztatach pomogą 
w utrzymaniu powoli zanikających tradycji. Mamy również nadzieję, że na zbliżającej się Nocy Świętojańskiej zobaczymy bardzo dużo pięknych wianków.
Gminne Centrum Kultury i Rekreacji chciałoby serdecznie podziękować wszystkim członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Konopisk za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów , za przekazanie młodszemu pokoleniu tradycji, a uczniom i nauczycielom za udział w warsztatach.

S.R. GCKiR

GALERIA

 
Nawigacja: Home Kultura Warsztaty Wicia Wianków Świętojańskich

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj11
Wszystkie w tygodniu56
Ostatni miesiąc125
Suma wejść452614