QUEST „Śladami legendy Jana III Sobieskiego w Konopiskach”

Email Drukuj PDF

Trzy Lokalne Grupy Działania - w tym LGD "Bractwo Kuźnic" - przystąpiły do realizacji unijnego projektu pt. „Questing – edukacyjnym sekretem turystycznym”. Pośród gmin, które dołączyły do projektu znalazła się również Gmina Konopiska. Quest pt. „Śladami legendy Jana III Sobieskiego w Konopiskach” opracowano przy współudziale mieszkańców naszej gminy, pracowników Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach, przedstawicielek KGW, placówek szkolnych, LGD „Bractwo Kuźnic” oraz trenera Fundacji MILA (Miejsc i Ludzi Aktywnych).

Na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Bractwo Kuźnic” questing stał się innowacyjnym narzędziem odkrywania dziedzictwa kulturowego i historycznego danych miejscowości.

Jest to metoda polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca (punkty) na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zawarte w tekście zagadki. Na końcu szlaku umieszczony jest „skarb”.

Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem. Uczestnicy questu odkrywają często prawdziwą wartość i atrakcyjność przestrzeni w której żyją.

Tworzenie szlaków (questów) jest procesem, w którym uczestniczą różni przedstawiciele lokalnej społeczności; często są one przygotowywane przez dzieci, młodzież czy grupy studentów. Do kolejnych etapów opracowywania questu zaprasza się osoby znające dany region -  mające zarówno naukową wiedzę specjalistyczna, jak i wiadomości na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Twórcy questów współpracują z instytucjami i organizacjami, które mogą dostarczyć im dodatkowych materiałów oraz rzetelnych informacji. Wykorzystuje się również publikacje, mapy historyczne oraz współczesne archiwa.

Poniżej prezentujemy Quest „Śladami legendy Jana III Sobieskiego w Konopiskach” – wersja do pobrania.
Wersję papierową Questu otrzymacie Państwo bezpłatnie w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach ul. Sportowa 60. Więcej informacji pod nr tel. 34 344 19 33

Udanej zabawy!

GCKiR

Ulotka - strona 1 (pdf)

Ulotka - strona 2 (pdf)

Poprawiony ( piątek, 25 kwietnia 2014 12:26 )  
Nawigacja: Home Kultura QUEST „Śladami legendy Jana III Sobieskiego w Konopiskach”

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj11
Wszystkie w tygodniu24
Ostatni miesiąc174
Suma wejść466516